Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leopold Staff „Czytelnicy” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Leopolda Staffa „Czytelnicy” jest sonetem, o czym świadczy jego czterozwrotkowa budowa, z czego dwie pierwsze strofy to tetrastychy, a dwie kolejne są tercynami, a także występowanie rymów okalających w tetrastychach.

Tytuł wiersza jest nawiązaniem do tematu zaznaczonego w części pierwszej i drugiej sonetu, czyli sytuacji czytania przez dwoje młodych ludzi tragicznej historii szekspirowskiej o kochankach z Werony.

Za pomocą licznych metafor i epitetów podmiot liryczny prezentuje miejsca, w których znajdują się młodzieniec i dziewczyna. Opisuje również ich nastroje, pogłębione dodatkowo lekturą. Młodzieniec doznaje wzlotów duszy podczas pięknego zachodu słońca, dogasającego gdzieś nad wodą, na powierzchnię której cienie rzucają drzewa. Dziewczyna zaś spaceruje po parku.
 
Okazuje się, że są oddaleni od siebie o setki kilometrów, każde z nich przebywając w otoczeniu romantycznego krajobrazu, przeżywa te same emocje związane z miłością, której nigdy jeszcze nie doświadczyli, ale której potrzeba przeżycia powoduje odczuwanie wielkiej tęsknoty i chęci posiadania ukochanej osoby.

Podmiot wiersza ukazuje w tercynach zespolenie się w miłosnym porywie dusz tych dwojga...

Podobne wypracowania