Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikt tragiczny w „Królu Edypie” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bohater Sofoklesa jest jedną z nielicznych postaci, której dzieje są naznaczone wyjątkowym tragizmem. Konflikt tragiczny Edypa to przypadek kończący się szczególnie okrutnie.

Edyp konsekwentnie kierował się w życiu zasadami moralnymi oraz troską o innych ludzi. Jako młodzieniec, nie znając swego prawdziwego pochodzenia, a dowiadując, że będzie katem dla własnego ojca, skazuje się na wygnanie z rodzinnych stron. Nie dopuścić do skrzywdzenia rodzica, którego kocha. Ten wybór podyktowany jest dobrymi i etycznymi pobudkami. Jednak nie zdaje sobie sprawy, że fatum, jako siła nieprzejednana, której nie sposób oszukać, kieruje go ku spełnieniu proroctwa.
 
Cały trud włożony w uchronienie bliskich przed tragedią poszedł na marne. Najpierw zabija ojca, będąc przekonanym, że jest to obcy wędrowiec. Za uwolnienie Teb od siejącego postrach Sfinksa otrzymuje od mieszkańców miasta nagrodę w postaci tronu i ręki owdowiałej królowej. I po raz kolejny nie zdaje sobie sprawy, że ten dowód wdzięczności obywateli tebańskich stanie się spełnieniem wróżby, od której uciekał. Żeni się z własną matką i płodzi z nią dzieci.
 
Edyp jako dobry władca, który pragnie zapobiec pladze, jaka...

Podobne wypracowania