Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edward Redliński „Konopielka” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Książka autorstwa Edwarda Redlińskiego napisana została w 1973 roku i wpisuje się w nurt wiejski literatury współczesnej. Akcja ukazana jest z perspektywy pierwszoosobowego narratora – mówiącego gwarą Kazia. Miejscem akcji jest białostocka wieś Taplary. Mieszkańcy żyją w tym miejscu szczęśliwie, choć są zupełnie odizolowani od świata i cywilizacji.

Jednak pewnego dnia tę specyficzną sielankę burzy wkroczenie tam postępu w osobach urzędników i nauczycielki, która zamieszkała w domu narratora. Wszystkie nowinki miejskie, które są synonimem rozwiniętej kultury, a do których kobieta próbuje przekonać chłopów, są przez nich traktowane z wielką nieufnością, a nawet ze strachem i agresją. Mieszkańcom nie podobają się pomysły otwarcia szkoły dla szerzenia oświaty oraz zainstalowania elektryczności. Społeczność wiejska wcale nie pragnie dogodniejszego życia, bo to, które wiedzie, jest dla nich stabilne i harmonijne.

To co miejskie jest tu ukazane jako zepsute, naznaczone bezbożnością i swobodą obyczajową, wieś natomiast to hołdowanie tradycji, bogobojność, konserwatyzm. Symbolem tego, co związane z nową epoką, nowoczesnością i postępem jest postać nauczycielki, zaś symbolem zatwardziałych przekonań i kurczowego...

Podobne wypracowania