Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Pieśń o Rolandzie” - problematyka utworu

„Pieśń o Rolandzie” należy do gatunku utworów literackich zwanego chansons de geste (pieśni o bohaterskich czynach). Nie jest znana data powstania tego dzieła, a badacze wciąż toczą spory, co do osoby autora. Jedni sugerują, że był nim niejaki Turold – najpewniej mnich – którego podpis znajduje się na końcu utworu. Inni uważają, że dzieło zostało stworzone przez nieznanego dokładnie biskupa Bayeux (miejscowość we Francji). Kwestie te wciąż pozostają sporne, pewnym jest natomiast fakt, iż „Pieśń o Rolandzie” była jednym z pierwszych dzieł, które kształtowały tożsamość narodową Francuzów.

Utwór opowiada o wydarzeniach historycznych – wyprawie Karola Wielkiego do Hiszpanii mającej miejsce w 778 r. Natomiast mijescem akcji poematu jest głównie wąwóz Ronsewall, gdzie toczy się bitwa chrześcijańskich Franków z niewiernymi.

Średniowieczna literatura pełniła głównie funkcję dydaktyczną. W poszczególnych utworach można było znaleźć wskazówki dotyczące ludzkiego postępowania oraz wzorce osobowe. W „Pieśni o Rolandzie” możemy odnaleźć ideał rycerza, który spełnia się właśnie w postaci tytułowego bohatera. Jest on chrześcijaninem, wiernym poddanym...

Podobne wypracowania