Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz II część „Dziadów” - bohaterowie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W II części „Dziadów” bohaterami, na których prezentacji skupia się autor, są przede wszystkim duchy, które zostają wywołane przez ludzi zgromadzonych pewnej nocy, aby kultywować ludowy obrządek.

Zjawy pojawiające w dramacie, podzielone są na trzy grupy, ze zględu na typ przewinień i grzechów popełnionych za życia. Przykładem duchów o lekkich winach są Józio i Rózia, małe dzieci, które umarły przedwcześnie. Nie popełniły one żadnego strasznego grzechu, mimo to nie mogą wstąpić do nieba. Przyczyną jest fakt, iż za życia nie zaznały bólu ani cierpienia, nie są więc w pełni doświadczonymi ludźmi. Pełnia ludzkiego życia realizuje się, gdy dane nam jest poznanie wszystkich jego stron, nawet tych złych i bolesnych.

Duchem pośrednim jest piękna dziewczyna, pasterka Zosia. Bohaterka za życia miała ogromne powodzenie u chłopców, młodzieńcy kochali się w niej i marzyli, aby została ich żoną. Ona jednak odrzucała każdego z nich, żaden nie był wystarczająco dobry. Pewien odtrącony zalotnik popełnia samobójstwo. Wówczas Zosia traci sens życia, rozumie, iż nie zazna już szczęścia i nie odnajdzie prawdziwej miłości. Jej duch zostaje zawieszony między niebem i ziemią, ponieważ dziewczyna...

Podobne wypracowania