Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krystyna Siesicka „Jezioro osobliwości” bohaterowie. Charakterystyka

Marta - główna bohaterka powieści, młoda dziewczyna, maturzystka. Jej spokojne dotąd życie nastolatki, wywraca się do góry nogami, kiedy mama, Anna, oznajmia jej, że zamieszka z nimi mężczyzna, z którym w najbliższym czasie planuje wziąć ślub. Marta nie może się z tym pogodzić, stawia opór, jest kłótliwa, krzykliwa i wybuchowa, próbuje siłą zmusić Wiktora do opuszczenia domu. Nie jest w stanie zrozumieć i zaakceptować wyboru matki. Często zachowuje się nieodpowiedzialnie. Na przykład, chcąc się odegrać na Michale, umawia się z kolegą, Patrykiem, z którym wypływa łódką na środek jeziora. Kiedy dochodzi do kłótni między Patrykiem a Michałem, dziewczyna i Patryk omal nie toną. Dopiero ta dramatyczna sytuacja uzmysłowiła jej, że zachowuje się dziecinnie i nieracjonalnie. Wypadek spowodował zmianę w zachowaniu Marty, która postanowiła bliżej poznać ojczyma, ostatecznie zawiązuje się między nimi nić porozumienia. 

Michał - główny bohater powieści, maturzysta. Również znalazł się w trudnej sytuacji, gdyż ojciec opuścił jego i matkę dla innej kobiety, którą okazuje się być mama Marty, dziewczyny, do której Michał żywi głębsze uczucia. W przeciwieństwie do Marty, Michał nie chce zranić ojca, próbuje go zrozumieć, zachowuje się bardzo dojrzale jak na swój wiek. Jest mądry, wyrozumiały i tolerancyjny, szanuje ojca i jego decyzję, wie bowiem, że jego opór i tak nic nie zmieni. Bardzo kocha matkę i ojca, pragnie ich szczęścia, nie chce być dla nich dodatkowym ciężarem. Jedynie w stosunku do Marty bohater nie wiem jak się zachować, pierwszy raz jest zakochany. Bywa porywczy i zazdrosny, trudno przychodzi mu mówienie o uczuciach. 

Anna - mama Marty. Po nieudanym pierwszym związku z ojcem Marty, postanawia ponownie wyjść za mąż. Nie rozumie oburzenia swego dziecka, żąda jej posłuszeństwa i zrozumienia dla nowej sytuacji. Co więcej, oskarża Martę o wprowadzenie napiętej i nerwowej atmosfery w domu. Jej podstawowym błędem wychowawczym był brak rozmowy z córką odnośnie nowej sytuacji, zmiany miejsca zamieszkania, pojawienie się mężczyzny w - jak do tej pory - tylko kobiecym świecie. Nie jest oparciem dla swojej córki w trudnych dla niej chwilach. 

Podobne wypracowania do Krystyna Siesicka „Jezioro osobliwości” bohaterowie. Charakterystyka