Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - bohaterowie. Charakterystyka

Alek - jeden z głównych bohaterów powieści ,,Kamienie na szaniec”. W chwili rozpoczęcia opowiadania ma dziewiętnaście lat, jest: ,, (…) dryblasem. Wysoki, szczupły, o niebieskich oczach i płowej czuprynie, ciągle się uśmiechał, mówił szybko, wymachiwał rękoma(…)”. Alek pochodził z dobrej i szanowanej rodziny, wraz z siostrą i rodzicami mieszkał w Warszawie na Żoliborzu. Był bardzo dobrym uczniem, uczęszczał do jednej z najlepszych szkół w stolicy, gdzie w 1939 roku zdał maturę. Alek był osobą bardzo uczciwą, życzliwą i pomocną, zawsze można było na niego liczyć. Pomimo roztrzepania i niespokojnej natury w kryzysowych i trudnych sytuacjach potrafił stać się poważny i opanowany. Podczas wojny Alek niejednokrotnie odznaczył się niebywałym męstwem i odwagą godną żołnierza, pomimo tego pozostał bardzo skromnym chłopcem. Jeżeli już coś robił, angażował się całym sercem, był bardzo konsekwentny i wytrwały w dążeniu do celu. 

Rudy, czyli Janek Bytnar - przyjaciel Alka, miał osiemnaście lat, poznajemy go jako absolwenta jednej z najlepszych szkół w Warszawie. Podobnie jak Alek należał do harcerskiego zastępu ,,Buki”, gdzie pełnił rolę kucharza. Janek miał bladą, piegowatą twarz i płomiennorude włosy. Był...

Podobne wypracowania