Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mark Twain „Przygody Tomka Sawyera” - charakterystyka Tomka Sawyera

Tomek Sawyer to nieco ponad dziesięcioletni chłopak, tytułowy bohater powieści Marka Twaina. Tomek mieszka w małym miasteczku St. Petersburg nad rzeką Missisipi w Stanach Zjednoczonych. Zazwyczaj chodzi niedbale ubrany, najczęściej boso i w zwykłej odzieży. Tylko w niedzielę ubiera się odświętnie, zakłada buty, spodnie, bluzę z marynarskim kołnierzem i słomkowy kapelusz. Znacznie lepiej czuje się jednak w codziennym ubraniu. Tomek nie cierpi swoich kręconych włosów, uważając, że upodabniają go trochę do dziewczyny.

Chłopiec jest sierotą, mieszka ze swoim młodszym, przyrodnim bratem Sidem u ciotki. Starsza pani nie bardzo radzi sobie z wychowywaniem Tomka, bo jest on bardzo inteligentny i sprytny, a jednocześnie leniwy i nieposłuszny. Nie cierpi chodzić do szkoły, woli spędzać czas wagarując i włócząc się po miasteczku z Huckiem Finem, swoim najlepszym kolegą, którego ojciec jest pijakiem i w ogóle nie  zajmuje się swoim synem. Dlatego chłopcy z porządnych domów nie zadają się z Huckiem, ale Tomkowi to zupełnie nie przeszkadza.

Główny bohater jest niezwykle zadziorny, bije się z nieznajomym chłopcem, by udowodnić mu swoją wyższość, pokazać, że jest od niego silniejszy a jednocześnie, by się sprawdzić. Kiedy Tomkowi podoba się nowa dziewczynka w szkole, Becky, robi wszystko, by zwrócić na siebie jej uwagę. Wymienia zgromadzone przez siebie przedmioty na kartki, za które w szkółce niedzielnej dostaje biblię. W szkole specjalnie mówi nauczycielowi, że się spóźnił, bo rozmawiał z Huckiem – wie, że zostanie za to ukarany, a karą będzie zajęcie wolnego miejsca w ławce obok Becky. Tomek jest zuchwały i odważny, nie waha się oszukiwać dorosłych, by osiągnąć to, czego chce.

Jednocześnie zdaje sobie sprawę, że sprawia kłopoty ciotce – kiedy razem z kolegami ucieka na wyspę i spędza tam trzy dni, a ludzie z miasteczka sądzą, że chłopcy utonęli. Tomek szczerze żałuje takiego nieodpowiedzialnego postępowania, ale co chwila wpada w nowe tarapaty.

Główny bohater jest bardzo odważny, po początkowych wahaniach nie boi się opowiedzieć w sądzie o winie Indianina Joego, który na cmentarzu zamordował młodego doktora i usiłował obciążyć odpowiedzialnością za tę zbrodnię kogoś innego. Tomek wie, że Indianin może próbować się na nim zemścić, ale poczucie sprawiedliwości nie pozwala mu spokojnie patrzeć na to, jak skazują niewinnego człowieka.

Główne cechy Tomka – nieposłuszeństwo, odwaga, niezależność, niezwykła umiejętność do pakowania się w kłopoty – sprawiają, że wplątuje się w aferę ze skarbem, ukradzionym przez Indianina Joego i jego wspólnika. Gdyby był grzecznym chłopcem, taka przygoda na pewno by go ominęła. Podobnie dzięki swojej odwadze, uporowi i wytrwałości Tomek zdołał wydostać się ze skalnych grot, w których zabłądził razem z Becky.

Jednym słowem – Tomek to nieposłuszny chłopak o bardzo dobrym sercu. Jest uczciwy, odważny i bardzo samodzielny, a równocześnie gorąco pragnie przeżywać różne przygody, nie umie podporządkować się szkolnym zasadom i nauczycielom. Tomek bardzo tęskni za rodzicami, czasem czuje się samotny i opuszczony.

Podobne wypracowania do Mark Twain „Przygody Tomka Sawyera” - charakterystyka Tomka Sawyera