Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Potop” - Michał Wołodyjowski jako rycerz bez skazy - opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jerzy Michał Wołodyjowski to postać występująca we wszystkich częściach „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Autor, tworząc postać szlachcica, wzorował się na pułkowniku Jerzym Wołodyjowskim, żyjącym w XVII wieku. Wykreował on postać Wołodyjowskiego na wzór średniowiecznego rycerza, wiernego Bogu i ojczyźnie, oraz poszukującego kobiety, którą mógłby się zaopiekować się i której mógłby powierzyć swoją miłość.

Wołodyjowski z pochodzenia był szlachcicem, wychowanym na ziemi podlaskiej. Był to rycerz o niewielkim wzroście, szczupły, z małym wąsikiem. Jego niski wzrost był częstym powodem kpin ze strony innych żołnierzy, do których zaliczał się Andrzej Kmicic. Wyśmiewając „małego rycerza” nie docenił jego umiejętności władania szablą. Podczas pojedynku Wołodyjowski bez problemu pokonał młodego chorążego orszańskiego, a mimo to wykazał się szlachetnością i darował życie przeciwnikowi. W rezultacie, za sprawą życzliwości Michała, obydwaj bohaterowie zostali przyjaciółmi.

Pomimo niskiego wzrostu Michał był to człowiek wielki duchem, mężny i odważny. Nazywano go „pierwszą szablą Rzeczypospolitej”. Istotnie, szermierkę bohater opanowaną miał do perfekcji, co udowodnił podczas starcia z Kmicicem....

Podobne wypracowania