Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Orientalizm w „Sonetach krymskich” oraz innych utworach romantycznych. Przykłady oraz znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Geneza terminu „orientalizm” ma swoje źródło w języku łacińskim. Słowo „orientalis” znaczy „wschodni”. To fascynacja życiem, kulturą oraz przyrodą Dalekiego i Bliskiego Wschodu. Artyści wielokrotnie czerpali inspiracje z kultury arabskiej, hinduskiej, tureckiej, perskiej oraz chińskiej. Zapożyczenia z kultury wschodu pojawiły się już w starożytności. Jednakże największa ekspansja orientu przypada na epokę romantyzmu. Twórcy tego okresu cenili w oriencie tajemniczość, niepowtarzalność, bogactwo oraz unikatowość. Egzotyczny świat wschodu dodawał powieściom romantycznym niezwykłości oraz wyjątkowości.

„Sonety krymskie” Mickiewicza powstały dzięki podróży po Półwyspie Krymskim, którą odbył poeta. Podczas swojej wędrówki miał okazję zwiedzić wiele pięknych miast, zaznajomić się z architekturą wschodu, podziwiać malowniczy krajobraz oraz poznać kulturę i obyczaje mieszkańców Krymu. Ta niesamowita podróż stała się inspiracją do napisania cyklu osiemnastu sonetów, w których autor odmalował piękno całego Półwyspu Krymskiego.

Sonetem otwierającym zbiór są „Stepy akermańskie”. Podmiot liryczny opisuje w nim swoją podróż na Krym...

Podobne wypracowania