Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw samotności - literackie portrety samotników i ludzi wyobcowanych. Opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Każdy człowiek, pomimo iż żyje w społeczeństwie ludzi bywa samotny. Czasami przyczyną takiego stanu jest głęboka wrażliwość, innym razem odrzucenie. Dzięki literaturze poznajemy wielu bohaterów, którzy byli wyobcowani, samotni.

Samotność nie zawsze dotyczy sfery fizycznej. Można otaczać się ludźmi, a mimo tego czuć przepełniającą pustkę. Myślę, że Antygona na swój sposób była bardzo samotna. Musiała samodzielnie podjąć bardzo trudną decyzje. Kreon zabronił jej pochówku brata, ale dziewczyna jednocześnie nie chciała sprzeciwiać się bogom. Jej samotność polegała na braku zrozumienia wśród innych ludzi i poczuciu głębokiej porażki. Także ostatnie chwile swojego życia dziewczyna spędziła sama. W celi, a raczej grocie oczekiwała na karę śmierci. Miała wiele myśli i refleksji, z dala od świata analizowała swoje zachowanie i czyny. W końcu zdecydowała, że woli sama odebrać sobie życie niż zginąć z rak innego człowieka.

Samotny, chociaż otoczony ludźmi był także Konrad Wallenrod, bohater utworu Adama Mickiewicza. Przede wszystkim jego wyobcowanie dotyczyło sfery wewnętrznej, przemyśleń i pragnień. Miłością Wallenroda była ojczyzna, Litwa. Kiedy na kraj najechali Krzyżacy, mężczyzna postanowił za wszelką cenę obronić swój...

Podobne wypracowania