Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Odprawa posłów greckich” - charakterystyka Antenora

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Antenor jest jednym z bohaterów dramatu Jana Kochanowskiego pt.: „Odprawa posłów greckich”. Autor posłużył się antycznym modelem tragedii. Przeniósł ów kanon na grunt polski, łącząc klasyczny motyw starożytnej wojny ze współczesną mu sytuacją w kraju. Jednym z głównych problemów, jakie Kochanowski pragnie poruszyć, jest zagadnienie wojny i pokoju. Przedstawił dwie ścierające się ze sobą racje. Pierwsza z nich, to chęć ugody i niedopuszczenie do wojny z Grecją, do której dążył Antenor. Druga, przeciwna, to chęć walki w imię własnych interesów. Chodzi głównie o Aleksandra i Helenę, której nie chciał on oddać rodakom (Grekom).

Z utworu oraz innych źródeł, głównie historycznych, wiemy, że Antenor pochodził z Troi. Pełnił ważną funkcję w radzie starszych. Był doradcą Priama i przyjacielem Aleksandra. Jako jeden z nielicznych postulował oddanie Heleny Grekom, co zapobiegło by wojnie, a zarazem ocaliło Troję i jej mieszkańców. Jego głos nie został wysłuchany.

Poglądy i postawa Antenora dają się wyraźnie określić już na początku utworu, kiedy rozmawia on z Aleksandrem. Wykazuje się w niej zdrowym rozsądkiem, jasnością formułowanych racji, a także obiektywizmem w...

Podobne wypracowania