Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Leśmian „Do siostry” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Do siostry” to wiersz Bolesława Leśmiana, który ukazał się w 1936r., wchodząc w skład zbioru „Napój cienisty”. Piętnaście lat wcześniej umarła jego siostra - Aleksandra. Był to szczególnie ciężki okres w życiu artysty, gdyż na przestrzeni dekady stracił on ojca, brata i wspomnianą siostrę. Przyjrzyjmy się temu utworowi i zastanówmy się, w jaki sposób poeta rozlicza się z tymi wydarzeniami.

Wiersz rozpoczyna się apostrofą do siostry: „Spałaś w trumnie snem własnym, tak cicho, po bosku, / Nie wiem, czy wszystkich naraz pozbawiona trosk?”. Jak widzimy: śmierć została przedstawiona jako sen. Jest to popularny motyw w utworach literackich, uwypuklający spokój jaki przynosi to wydarzenie. Mimo że siostra leży bez ruchu niczym lalka woskowa, mimo że nie dotyczą jej już żadne troski, to cierpienie dotyka jej brata. Wie, że nie może jej już pomóc, że nie może nic dla niej zrobić. Ogarnia go samotność, gdyż musiał stanąć oko w oko z tymi wydarzeniami. Został na świecie bez jakiejkolwiek bratniej duszy, co napawało go lękiem. Uczucia związane ze śmiercią siostry to bezradność, osamotnienie, smutek.

Poeta opisuje pogrzeb, jako wydarzenie szczególnie dla niego bolesne. W prażącym słońcu...

Podobne wypracowania