Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Matejko „Bitwa pod Grunwaldem” - opis, interpretacja obrazu

Jan Matejko, Bitwa pod Grunwaldem, Bitwa pod Grunwaldem opis obrazu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Matejko to polski malarz, urodził się w 1838, a zmarł w 1893 roku w Krakowie. Był jednym z najwybitniejszych malarzy polskich. Twórca dzieł o tematyce historycznej i batalistycznej. Jego obrazy są niczym kadry filmu. Często pojawiają się na nich sceny zbiorowe. Pełno w obrazach Matejki ekspresji, ruchu i działania. Co rzuca się w oczy nawet laikowi, nie mającemu zbyt wiele wspólnego ze sztuką, to dokładność. Połączenie barw, gra cieniem, a przede wszystkim precyzja i dokładność, dopracowanie w najdrobniejszym szczególe to jedne z charakterystycznych cech twórczości malarza, które odnaleźć możemy w obrazie pt.: „ Bitwa pod Grunwaldem”.

Jest chyba największy obraz tego artysty. Namalowany farbami olejnymi na płótnie o wymiarach 426 cm na 987 cm. Powstał w roku 1878. Dominujące na obrazie barwy to brązy, czerwienie, zieleń, szarości i biel. W scenie uczestniczy bardzo wiele osób, ukazanych w ruchu. Są to wojska polskie i litewsko-ruskie oraz armia zakonu krzyżackiego.

W centrum obrazu znajdują się dwie postacie, które wyraźnie odznaczają się od walczących na ich tle żołnierzy. Pierwsza z nich to książę Witold. Nie jest on odziany w pancerz, ale jedynie w czerwony żupan, na głowie zaś ma mitrę....

Podobne wypracowania