Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Krasicki „Filozof i chłop” - interpretacja i analiza bajki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bajki Ignacego Krasickiego często opierają się na kontrastowym zestawieniu postaci. Stawiane obok siebie są zupełne przeciwieństwa, co doskonale pozwala autorowi wyjaskrawić pewne cechy i przywary. Nie inaczej jest w utworze zatytułowanym „Filozof i chłop”. Tytułowa para reprezentuje zupełnie odmienne światopoglądy. Pierwsza z postaci to człowiek oczytany, zaznajomiony z osiągnięciami współczesnej mu nauki. Drugą jest natomiast najzwyklejszy, prosty chłop, którego wiedza o świecie zdaje się być czysto elementarna i opiera się na doświadczeniu.

Filozof z bajki Krasickiego usłyszał, że na wsi mieszka inny myśliciel. Od razu zapragnął się z nim spotkać, aby wymienić poglądy i dowiedzieć się skąd ten czerpie wiedzę. Jakże wielkie było jego zdziwienie, kiedy dowiedział się, iż jego rozmówca nie potrafi czytać ani pisać. Chłop w tej sytuacji nie dał zbić się z pantałyku i począł cierpliwie wymieniać ciekawskiemu swoje źródła wiedzy. Okazało się, że jego nauczycielami są najzwyklejsze zwierzęta. Wół jest w stanie nauczyć go cierpliwości i pracy, pszczoła cierpliwości, koń zręczności, pies wdzięczności i wierności. Najważniejsza nauka płynie jednak od sroki, która skrzecząc na płocie przekazuje tę oto zasadę: „lepiej milczyć...

Podobne wypracowania