Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw rycerza w wybranych utworach z różnych epok literackich - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw rycerza funkcjonuje w literaturze różnych epok już od antyku. Zazwyczaj był to honorowy, przestrzegający kodeksu, waleczny i odważny mężczyzna.

Moim zdaniem wzorcem średniowiecznego rycerza jest hrabia Roland. „Pieśń o Rolandzie” nawiązuje do wyprawy cesarza Karola Wielkiego do Hiszpanii przeciwko niewiernym. Podczas odwrotu wojsk francuskich tylna straż, której przewodził Roland, w konsekwencji zdradzieckiego spisku, została zaatakowana przez Basków. Rozpoczęła się krwawa walka wojsk francuskich z poganami.

Dowódca tylnej straży – Roland, potwierdził w walce, iż jest wojownikiem odważnym, nieustraszonym i bezwzględnym. Nie przerażał go fakt, że wraz ze swoim oddziałem jest oddalony od pozostałych wojsk Karola Wielkiego. Mało tego, mimo przewagi liczebnej przeciwnika zagrzewał współtowarzyszy do walki, sam jadąc na rumaku, w zbroi, kruszył tarcze wroga, rozdzierał pancerze, łamał kości. Hrabia bojąc się, że zostanie uznany za tchórza, pomimo próśb towarzyszy, nie wezwał pozostałych wojsk na pomoc i postanowił sam rozprawić się z wrogiem, przykładem mogą być słowa wypowiedziane przez Hrabiego Nie daj Bóg aby ktoś mógł powiedzieć kiedyś, że przez pogan zadzwoniłem w róg (LXXXV)....

Podobne wypracowania