Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Makbet” - ocena głównego bohatera dramatu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Makbet jest tytułowym bohaterem tragedii Williama Szekspira. To krewny króla Szkocji – Dunkana, który podczas bitwy z Norwegami odznaczył się wielkim bohaterstwem. Otrzymał za nie tytuł tana Kawdoru (tytuł przyznawany właścicielom ziemskim), gdyż jego poprzedni nosiciel wsparł w walce przeciwnika Szkotów. Makbet zachęcony swoimi sukcesami oraz przepowiednią czarownic postanowił zamordować króla i przejąć władzę nad państwem.

Haniebny uczynek nie przyszedł tanowi Kawdoru łatwo. Wcześniej był on lojalnym poddanym, na którego król zawsze mógł liczyć. Po długich przemyśleniach był daleki od podjęcia tego ostatecznego kroku, jednak jego żona – Lady Makbet – wciąż nalegała na męża, by przejął koronę. Tan Kawdoru próbował się jej przeciwstawić. Uzasadniał swoje zdanie tym, że i tak zyskał spore dobra ziemskie i wielką sławę – jako obrońca króla. Ostatecznie jednak zdrowy rozsądek przegrywa z pragnieniem władzy i Makbet posuwa się do morderstwa, aby zostać nowym królem.

Po przekroczeniu „magicznej bariery”, którą było dokonanie jednego aktu pozbawienia życia, nowy król posuwa się coraz dalej. Najpierw jego ofiarami stali się Banko (przyjaciel Makbeta)...

Podobne wypracowania