Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wolter „Kandyd, czyli optymizm” - opracowanie, interpretacja utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kandyd, czyli optymizm” to oświeceniowa satyryczna powiastka filozoficzna, która ukazała się w 1759 r. Jej autorem był wybitny francuski filozof – Wolter – człowiek o niezwykle bogatej biografii, racjonalista, humanista, patrzący z dystansem na każdą religię  i ideologię.

W 1755 r. w Portugalii miało miejsce olbrzymie trzęsienie ziemi, połączone z innymi kataklizmami (pożarami i tsunami). Na jego skutek zginęło ok. 100 000 osób, co skłoniło ówczesnych ludzi do refleksji. Podważona została optymistyczna filozofia Leibniza, w myśl której człowiek żyje na najlepszym z możliwych czasów. Niemiecki myśliciel uzasadniał to twierdzenie tym, że Bóg – stwórca – musi pragnąć dobra (dlatego świat jest dobry), a doświadczane przez człowieka zło jest niezbędne do dalszego doskonalenia. Oczywiście pogląd ten był trudny do pogodzenia z katastrofalnymi w skutkach wydarzeniami, a jako jeden z pierwszych zakwestionował go Wolter.

Bohater dzieła francuskiego filozofa – Kandyd – żył na zamku w Westfalii, gdzie nieustannie obcował z leibnizowskim optymizmem. Egzystencja w „najlepszym z możliwych światów” trwała do momentu, gdy bohater pocałował Kunegundę –...

Podobne wypracowania