Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joseph Conrad „Lord Jim” - romantyczne cechy powieści

Bohater powieści Josepha Conrada pt.: „Lord Jim” to postać bardzo złożona. Śledząc jego losy, trudno jest oprzeć się wrażeniu, że autor podczas kreowania Jima, zaczerpnął nieco z tradycji romantycznej. Warto przyjrzeć się bliżej, które cechy młodego marynarza można odnieść do tej konwencji.

Życiem Jima rządziło marzenie – o byciu marynarzem. Wszczepione zostało mu ono przez literaturę, którą czytał w młodości. Dla wielu bohaterów romantycznych, to właśnie marzenie stanowiło główny motyw działań, np. Kordian wciąż szukał swoich wyśnionych ideałów, podróżując po Europie. Konfrontacja marzeń z rzeczywistością zazwyczaj kończyła się bolesnym upadkiem. Nie inaczej jest w „Lordzie Jimie”, gdy na „Patnie” ma miejsce zdarzenie, które kładzie cień na całe życie bohatera.

Romantyk to najczęściej wielki indywidualista, nierozumiany przez świat, obdarzony wielką wrażliwością. Nie trudno dostrzec tu analogie z postacią Jima. Nawet jego przyjaciel – Marlow, nie do końca pojmuje motywy, którymi ów się kieruje. Młody marynarz jest także bardzo wrażliwy. Stara się postępować dobrze, zważając na innych ludzi. Swoje niepowodzenia bardzo przeżywa, nie mogąc się od nich uwolnić. Wciąż dręczą go wyrzuty sumienia, których nie umie odpędzić.

Charakterystyczny dla romantycznego bohatera był także jego dynamizm. Przywoływany już wcześniej Kordian, rozwijał się wraz z akcją utworu: zmieniał swoje poglądy, nabywał nowych doświadczeń, co czyniło go zupełnie inną osoba, wciąż jednak dążącą ku wielkim ideałom. Tak samo jest z Jimem, który chcąc zmazać hańbę poniesioną na pokładzie „Patny”, trafia w różnie miejsca i podejmuje kolejne wyzwania. Z czasem staje się tytułowym „lordem Jimem”, co dowodzi postępów jakich dokonuje. Jedyne, co pozostaje takie samo, to jego stosunek do wyznawanych wartości.

Idealizm bohatera powieści Josepha Conrada bardzo przypomina ten prezentowany przez postaci występujące w literaturze romantycznej. Pogardza on życiem pozbawionym wartości. Dla honoru nie są mu straszne ból, różne wyrzeczenia, a ostatecznie nawet śmierć. Bardzo restrykcyjnie przestrzega swojego kodeksu, a po złamaniu jego zasad poświęca życie, by naprawić błąd i odzyskać straconą godność (głównie w swoich oczach). Jednak do końca życia, w mniejszym lub większym stopniu, dręczy go uczucie, że zniszczył swoje ideały.

Jim to człowiek rozdarty między marzeniami a rzeczywistości, wielki indywidualista, którego nie do końca rozumie nawet przyjaciel, nie mówiąc już o reszcie świata. Jest bardzo wrażliwy, w życiu kieruje się wysokimi wartościami. W wizerunku tej postaci, zdecydowanie można doszukać się pewnych paraleli z bohaterami romantycznymi, a co za tym idzie – charakterystycznych dla nich cech.

Podobne wypracowania do Joseph Conrad „Lord Jim” - romantyczne cechy powieści