Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joseph Conrad „Lord Jim” - romantyczne cechy powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bohater powieści Josepha Conrada pt.: „Lord Jim” to postać bardzo złożona. Śledząc jego losy, trudno jest oprzeć się wrażeniu, że autor podczas kreowania Jima, zaczerpnął nieco z tradycji romantycznej. Warto przyjrzeć się bliżej, które cechy młodego marynarza można odnieść do tej konwencji.

Życiem Jima rządziło marzenie – o byciu marynarzem. Wszczepione zostało mu ono przez literaturę, którą czytał w młodości. Dla wielu bohaterów romantycznych, to właśnie marzenie stanowiło główny motyw działań, np. Kordian wciąż szukał swoich wyśnionych ideałów, podróżując po Europie. Konfrontacja marzeń z rzeczywistością zazwyczaj kończyła się bolesnym upadkiem. Nie inaczej jest w „Lordzie Jimie”, gdy na „Patnie” ma miejsce zdarzenie, które kładzie cień na całe życie bohatera.

Romantyk to najczęściej wielki indywidualista, nierozumiany przez świat, obdarzony wielką wrażliwością. Nie trudno dostrzec tu analogie z postacią Jima. Nawet jego przyjaciel – Marlow, nie do końca pojmuje motywy, którymi ów się kieruje. Młody marynarz jest także bardzo wrażliwy. Stara się postępować dobrze, zważając na innych ludzi. Swoje niepowodzenia bardzo przeżywa, nie mogąc się od nich uwolnić....

Podobne wypracowania