Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Frances Hodgson Burnett „Mała księżniczka” - „Zło dobrem zwyciężaj”, czyli o stosunku Panny Minchin do Sary

W powieści pt.: „Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett opisała historię dziewczynki o imieniu Sara. Przybyła ona do Londynu z Indii w wieku siedmiu lat. Jej tata chciał, aby podjęła naukę na Wzorowej Pensji Dla Panien prowadzonej przez pannę Minchin. Zarówno zimny i deszczowy Londyn, jak i dom panny Minchin nie zrobiły na Sarze dobrego wrażenia, zgodziła się jednak zostać, bo wiedziała, że jej ojcu bardzo na tym zależy. Postanowiła być dzielna, tak jak dzielni są żołnierze, w tym jej tata. Z miłości do ojca zrobiłaby zresztą wszystko.

Panna Minchin od  początku nie lubiła Sary. Dziewczynka wyczuła to już przy pierwszym spotkaniu. Przełożoną pensji zdradziły fałszywe komplementy pod adresem dziewczynki. Panna Minchin chciała się przypodobać ojcu Sary. Liczyła na to, że na opiece nad córką kapitana Crewe dorobi się majątku, ojciec dziewczynki był bowiem bardzo bogatym człowiekiem.

Panna Minchin szybko odkryła, że mała Sara jest bardzo oczytana, mądra i dobra. Najwyraźniej sama czuła się gorsza. Może do głosu doszły przez lata skrywane kompleksy. Wyraźnie widać to w momencie, gdy Sara piękną francuszczyzną odpowiada na pytania nauczyciela francuskiego, a panna Minchin wiedziona zazdrością z trudem hamuje złość. Mimo wyczuwanej niechęci...

Podobne wypracowania