Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rimbaud „Statek pijany” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Arthur Rimbaud to francuski, dziewiętnastowieczny poeta. Jego życie jest symbolem ówczesnego buntu obyczajowego - Rimbaud zasłynął ze swoich homoseksualnych skłonności. Wiersz „Statek pijany” napisał, mając zaledwie 17 lat, wysłał go wraz z listem do Paula Verline, jego późniejszego przyjaciela. Rimbaud nazywany jest poetą przeklętym. Niezrozumiały dla innych wędrowiec, anarchista, poszukiwacz sensu życia.

Utwór „Statek pijany” opowiada o historii statku, który wypłynął na szerokie wody. Podmiotem lirycznym wiersza jest właśnie statek, którego należy utożsamiać z samym poetą. Podmiot liryczny opowiada czytelnikowi historię statku, który uwalnia się od holowników i wypływa na szerokie wody. Wysiłek jest nagrodzony: statek może rozkoszować się wspaniałymi widokami, które zostają nakreślone za pomocą rozbudowanych metafor: „widziałem słońce nisko w plamach gróz mistycznych”, „noc zieloną wśród śniegów olśnienia” czy „żeglarzom otwarte niebo szalejące”. Kiedy niezwykłe wizje znikają, na pierwszy plan wysuwa się pragnienie śmierci.

Należy odpowiednio rozszyfrować symbolikę zawartą w utworze. Statek - jak już wspomniałam - obrazuje samego...

Podobne wypracowania