Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw winy w literaturze - opracowanie

Wina stanowi jeden z nieodłącznych elementów naszego życia. Zdarzają się sytuacje, kiedy nasze decyzje i postępowanie są błędne, wtedy ponosimy za nie winę. Czasem jednak konsekwencje nie wiążą się z naszym działaniem, bądź jesteśmy obwiniani za coś, czego nie zrobiliśmy. Także literatura ukazuje nam bohaterów, u których mamy do czynienia z winą związaną z popełnionymi czynami.

Starożytne tragedie znają wiele takich przypadków. Według „Poetyki” Arystotelesa w tragediach mamy do czynienia z kategorią estetyczną zwaną hamartią, czyli winą niezawinioną. Najlepszym tego przykładem jest historia króla Edypa. Zanim zasiadł na tebańskim tronie, starał się za wszelką cenę uciec od swojego przeznaczenia (wyrocznia przepowiedziała mu, że zabije własnego ojca i poślubi matkę). Ponieważ był adoptowany (o czym nie wiedział), opuścił Mykeny w przekonaniu, że udało mu się uniknąć podwójnej zbrodni (ojcobójstwa i kazirodztwa). Los (zwanym w antycznych utworach fatum) zdecydował jednak inaczej i Edyp dopuścił się czynu, którego za wszelką cenę chciał uniknąć, nawet o tym nie wiedząc. Przez przypadek zabił ojca (nie mając świadomości, że jest jego synem) i faktycznie otrzymał rękę własnej matki w nagrodę za zabicie Sfinksa....

Podobne wypracowania