Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Szatan z siódmej klasy” Kornel Makuszyński - historia skarbu w powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Kornela Makuszyńskiego pt.: „Szatan z siódmej klasy” opowiada o wyjątkowo bystrym chłopcu, Adamie Cisowskim, który zaskakuje wszystkich swą niezwykłą zdolnością do rozwiązywania zagadek. Dzięki przenikliwemu umysłowi pomaga kolegom oraz wprawia w konsternację profesora historii, rozszyfrowując jego metodę egzaminowania. Niemniej najtrudniejszą i najciekawszą zagadką, z którą zmierzył się Adaś, była tajemnica „znikających drzwi” w rodzinnym domu profesora Gąsowskiego.

Rodzina profesora Gąsowskiego zamieszkiwała ponad trzystuletni dworek, we wsi Bajgoła, niedaleko Wilna. Posiadłość ta od zawsze należała do rodziny, wiązała się z nią historia rodu Gąsowskich. Stary dom wypełniały pamiątki z dawnych czasów. Niestety, brat profesora, niespełniony matematyk, większość pamiątek kazał umieścić na strychu.

Od pewnego czasu w domu Gąsowskich miały miejsce dziwne zdarzenia. Ktoś kradł drzwi. Dziwiło to Gąsowskich, gdyż drzwi były stare i nie przedstawiały żadnej wartości. Pojawił się się też pewien Francuz, który chciał kupić dom, oferując za niego kwotę znacznie przewyższającą wartość posiadłości. Profesor Gąsowski poprosił najbystrzejszego ze swoich uczniów, Adasia Cisowskiego, o pomoc w rozwiązaniu...

Podobne wypracowania