Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - znaczenie tytułu powieści. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tytuł swojego utworu Aleksander Kamiński zaczerpnął z wiersza Juliusza Słowackiego „Testament mój”, gdzie padają takie słowa: „Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei/ I przed narodem niosą oświaty kaganiec;/ A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,/ Jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec!...”. W tym kontekście kamienie rzucane na szaniec to właśnie polscy harcerze walczący z okupantem.

„Testament mój” to wiersz romantycznego poety, będący przesłaniem dla przyszłych pokoleń. Słowacki wyraża swoją wolę, pragnienie, by rodacy nadal walczyli o wolną Polskę. Wiersz powstał w okresie zaborów, ojczyzna pozostawała od wielu lat w niewoli. Największym marzeniem poety było, by odzyskała niepodległy byt. Zdawał sobie sprawę, że on już tego nie ujrzy, pragnął jednak, by przyszłe pokolenia nie ustawały w wysiłkach. Harcerze z Szarych Szeregów pragnęli tego samego. Łączyła ich jedna idea. Po latach niepodległość Polski znów była zagrożona, Niemcy wkroczyli do Polski i okupowali Warszawę. Walcząc z nimi, młodzież polska wypełniała poniekąd wolę zmarłego wieszcza, idąc na śmierć „Jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec!...”.

Poezja romantyczna odgrywała ważną rolę w edukacji bohaterów...

Podobne wypracowania