Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - „Śluby panieńskie” to utwór o… - uzasadnij swoją odpowiedź

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Komedia „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry to utwór o magnetyzmie serc. Pierwotny tytuł dzieła brzmiał zresztą „Magnetyzm”, a ostateczny, pełny to „Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serc”.

Teoria magnetyzmu serc, której prekursorem był austriacki lekarz Fryderyk Mesmer, głosiła że w każdym człowieku istnieje specjalny fluid, który jest przesyłamy do innych osób. Fluid ten jest przyczyną zrodzenia się w nas miłości do drugiej osoby, wytworzenia niepowtarzalnej więzi pomiędzy kochankami. Mesmer wychodził z założenia, że ludzie przyciągają się dzięki uczuciu jak magnesy.

W komedii Fredry czwórka bohaterów buntuje się przeciw zaaranżowany dla nich  małżeństwom. Każda ze swatanych osób postrzega i przeżywa swoje rozterki miłosne w inny sposób, próbuje inaczej poradzić sobie z sytuacją i wpłynąć na decyzje opiekunów. Szczęśliwie, w ostatecznym rozrachunku wszyscy trafiają na swoje drugie połówki, kierowani właśnie „siłą przyciągania” – magnetyzmem serc, którego nie da się oszukać.

Największą buntowniczką spośród bohaterów jest Klara - młoda, piękna, inteligenta i żywiołowa dziewczyna, walcząca o możliwość...

Podobne wypracowania