Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata” - interpretacja motta powieści

Motto to pewna myśl przewodnia utworu, w „Mistrzu i Małgorzacie” wskazuje ono na problematykę dobra i zła poruszaną w powieści. Bułhakow posłużył się w tym celu słowami zaczerpniętymi z „Fausta” Goethego: „... Więc kimże w końcu jesteś?/ - Jam częścią tej siły,  która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro”. To odpowiedź diabła udzielona na pytanie Fausta. Podobne słowa wypowiada Woland w rozmowie z Mateuszem Lewitą, wskazując na nierozerwalne współistnienie dobra i zła w świecie.

Już Goethe pisał o tym, że dobro nie mogłoby istnieć, jeśli nie byłoby zła. Ta opozycja jest konieczna, by owe kategorie etyczne mogły się ujawnić. To samo próbuje wyjaśnić Woland Mateuszowi Lewicie, który przybywa do niego jako posłaniec, ale nie potrafi ukryć niechęci do księcia ciemności. Woland mówi wtedy: „Bądź tak uprzejmy i spróbuj przemyśleć następujący problem – na co by się zdało twoje dobro, gdyby nie istniało zło, i jak by wyglądała ziemia, gdyby z niej zniknęły cienie? Przecież cienie rzucają przedmioty i ludzie. Oto cień mojej szpady. Ale są również cienie drzew i cienie istot żywych. A może chcesz złupić całą kulę ziemską, usuwając z jej powierzchni wszystkie drzewa i wszystko,...

Podobne wypracowania