Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Dąbrowska „Noce i dnie” - charakterystyka Agnieszki Niechcic

Agnieszka Niechcicówna to najstarsza córka Barbary i Bogumiła z „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej. Inteligenta i ambitna dziewczyna realizowała ideały, które wyniosła z domu. Pod czujnym okiem pani Barbary ukształtowała w sobie zamiłowanie do osiągania szczytów, z kolei Bogusław dał córce w posagu na przyszłe życie dobroć i życzliwość do ludzi.

Nie da się określić jednoznacznie wyglądu zwenętrznego Agnieszki. Jedni uważali ją za wątłą i słabą, inni za rosłą i silną. Zgodnie twierdzono, że jest zgrabna i zręczna. Miała szaroniebieskie oczy, twarzyczkę drobną, czoło wysokie. W dziciństwie nie sprawiała problemów, umiała zająć się sobą, nie grymasiła, nie marudziła. Znajdywała zajęcie sama, poza tym lubiła własne towarzystwo. Uwielbiała czytać, zagłębiała się w lekturze i nie można było jej oderwać. Brała do ręki zarówno rzeczy dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wciągały ją opisy przygód, wypadków, podróży. Cieszyło to panią Barbarę, która również lubiła to zajęcie. Uważała, że Agnieszka czyta niejako za nią, niemajacą już na to czasu. Od dzieciecych lat Agnieszka była indywidualistką. Nie przepadała za zabawami dziecięcymi, ale gdy rodzeństwo ją wołało, szła się bawić, nie chciała,...

Podobne wypracowania