Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tolkien „Władca Pierścieni” - charakterystyka Gandalfa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gandalf jest czarodziejem, który pojawia się we wszystkich częściach sagi J. R. R. Tolkiena znanych pod wspólnym tytułem „Władca pierścieni”. Jego wygląd zewnętrzny w zasadzie niczym nie odróżnia go od innych starców żyjących w realiach świata przedstawionego, nosi bowiem długie, śnieżnobiałe włosy i sięgającą do pasa brodę, a jego ubranie składa się ze zwykłego, błękitnego płaszcza, wysokich butów i spiczastego kapelusza.

W „Hobbicie”, który stanowi prolog dla najważniejszych wydarzeń z bajkowego Śródziemia, Gandalf pojawia się w charakterze inicjatora wyprawy do groty groźnego smoka Smauga, który miał zagarnąć skarby przodków Thorina. Werbuje do wyprawy trzynastu krasnoludów oraz hobbita Bilbo Bagginsa, którego uważa za zręcznego włamywacza. Wskazuje wędrowcom drogę, później zaś znika, by podążać własną ścieżką, pojawiając się jedynie w trudnych sytuacjach, które wymagają jego ingerencji i użycia magii.

Gandalf żywi wielką sympatię dla hobbitów, szczególnie zaś do rodu, z którego wywodzi się Bilbo. Dobrotliwymi żartami stopniowo przekonuje swego towarzysza o jego wartości i predyspozycjach do podjęcia walki nawet z najgroźniejszym...

Podobne wypracowania