Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Lem - twórczość. Ogólna charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Lem urodził się 12 września 1921 roku we Lwowie. W 1939 roku zdał maturę, a w 1940 roku rozpoczął studia medyczne, przerwane przez II wojnę światową. Edukację skończył już po wojnie, na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie zamieszkał.

W 1946 roku opublikował w wydawanym w Katowicach tygodniku „Nowy Świat Przygód” swoją pierwszą, pisaną podczas wojny nowelę pt.: Człowiek z Marsa”. Jego pierwszą książką, która wydana została w 1951 roku byli „Astronauci”. Od tego czasu publikuje coraz więcej utworów pisanych w nurcie fantastyki naukowej. Szybko staje się najwybitniejszym polskim twórcą tego nurtu.

Zdobywa też międzynarodowy rozgłos, a jego powieści tłumaczone są na ponad 40 języków. Dzięki temu w 1970 roku otrzymał nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za popularyzację polskiej kultury za granicą. W dwa lata później został członkiem Komisji Polskiej Akademii Nauk, a w 1973 roku honorowym członkiem amerykańskiego stowarzyszenia Science Fiction Writers of America i otrzymał nagrodę Ministra Kultury.

W latach osiemdziesiątych, po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego wyjechał z kraju i osiedlił się w Wiedniu. Do ojczyzny wrócił w 1988 roku. W 1996 roku został uhonorowany...

Podobne wypracowania