Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joanna Kulmowa - wiersze dla dzieci - ogólna charakterystyka

Joanna Kulmowa urodziła się 25 marca 1928 roku w Łodzi. Jest poetką, prozaiczką oraz reżyserką. W Polsce stała się najbardziej znana dzięki swoim utworom przeznaczonym dla dzieci.

Wiersze Kulmowej są naprawdę różnorodne, poruszają rozmaitą tematykę. Charakterystyczna dla jej twórczości jest umiejętność wchodzenia z małym czytelnikiem w dialog. Podmiot liryczny jej utworów zadaje często dziecku pytania, rozważa ważne dla niego kwestię. Jest to zachęcające, ponieważ w poezji czytelnik szuka interesujących go tematów. Kulmowa potrafi nawiązać kontakt z dzieckiem. Nawet wtedy, kiedy pisze o sprawach zupełnie błahych.

Wierszyk „Gdybym miał dziesięć rąk” stanowi odzwierciedlenie dziecięcych marzeń. Podmiotem wiersza jest dziecko, co także bywa charakterystyczne dla twórczości Kulmowej. Bohater tego utworu bardzo chciałby posiadać dziesięć rok i kolejno wylicza do czego by mu się one przydały. Mógłby jednocześnie jeść lody, rwać kwiatki czy ciągnąć koleżanki za długie warkocze. Na końcu pada zabawne stwierdzenie, że dziesiąta ręka nie robiłaby nic, ponieważ pozostałe bardzo się już napracowały. Ten wierszyk jest chętnie czytany, ponieważ każdy człowiek, także i dziecko czasami marzy, aby mieć więcej dłoni i jednocześnie wykonywać kilka czynności. Kulmowa pisze również pouczające wiersze, jednak dydaktyzm jej utworów nie jest jawny ani rygorystyczny.

„Dwa Kotki” to wierszyk, w którym osoba mówiąca w wierszu opisuje zwierzątka. Jeden kotek jest piękny, ale wyjada łakocie, natomiast drugi, brzydki łapie w domu szczury. Do dzieci należy decyzja, jaka kocia postawa jest godna uwagi i podziwu. Z pomocą podmiotu lirycznego mały czytelnik dochodzi do wniosku, że ładny kotek postępuje źle, ponieważ kradnie. Natomiast brzydki łapie szczury, a takie są jego obowiązki. To w sposób pośredni uczy dzieci, że nie warto nikogo oceniać po wyglądzie.

Jednym z najbardziej znanych i rozpoznawanych wierszy Kulmowej jest utwór „Mamy mamę”. Podmiotem lirycznym w wierszu są dzieci, dlatego czytelnik łatwo się z nim utożsamia. Wierszyk dedykowany jest mamusi, która bardzo kocha swoje dzieci, dba o nie i ma dla nich czas. W zamian za jej dobrać maluchy życzą zdrowia, szczęścia i nieprzemijającej urody. Dzisiaj ten wierszyk stanowi niemal kanon literatury dziecięcej, wykorzystywany jest nawet na apelach, w przedstawieniach i kartkach pocztowych. Joanna Kulmowa potrafi dotrzeć do swoich czytelników. Nawiązanie kontaktu z dziećmi to główny sukces jej utworów.

Podobne wypracowania do Joanna Kulmowa - wiersze dla dzieci - ogólna charakterystyka