Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joanna Kulmowa - wiersze dla dzieci - ogólna charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Joanna Kulmowa urodziła się 25 marca 1928 roku w Łodzi. Jest poetką, prozaiczką oraz reżyserką. W Polsce stała się najbardziej znana dzięki swoim utworom przeznaczonym dla dzieci.

Wiersze Kulmowej są naprawdę różnorodne, poruszają rozmaitą tematykę. Charakterystyczna dla jej twórczości jest umiejętność wchodzenia z małym czytelnikiem w dialog. Podmiot liryczny jej utworów zadaje często dziecku pytania, rozważa ważne dla niego kwestię. Jest to zachęcające, ponieważ w poezji czytelnik szuka interesujących go tematów. Kulmowa potrafi nawiązać kontakt z dzieckiem. Nawet wtedy, kiedy pisze o sprawach zupełnie błahych.

Wierszyk „Gdybym miał dziesięć rąk” stanowi odzwierciedlenie dziecięcych marzeń. Podmiotem wiersza jest dziecko, co także bywa charakterystyczne dla twórczości Kulmowej. Bohater tego utworu bardzo chciałby posiadać dziesięć rok i kolejno wylicza do czego by mu się one przydały. Mógłby jednocześnie jeść lody, rwać kwiatki czy ciągnąć koleżanki za długie warkocze. Na końcu pada zabawne stwierdzenie, że dziesiąta ręka nie robiłaby nic, ponieważ pozostałe bardzo się już napracowały. Ten wierszyk jest chętnie czytany, ponieważ każdy człowiek, także i dziecko czasami marzy, aby mieć więcej dłoni i jednocześnie...

Podobne wypracowania