Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

W kręgu negatywnych bohaterów „Nad Niemnem” - rozwiń temat w oparciu o utwór Elizy Orzeszkowej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Nad Niemnem” to powieść Elizy Orzeszkowej, opowiadająca o mieszkańcach Grodzieńszczyzny u schyłku XIX wieku. Polska jako państwo przestała istnieć około stu lat wcześniej, poszczególne części kraju podzielono między zaborców. Grodzieńszczyzna przypadła Rosji. Akcja powieści toczy się prawie ćwierć wieku po przegranym powstaniu styczniowym. Orzeszkowa kreśli obraz życia poszczególnych warstw społecznych: ziemiaństwa, drobnej szlachty i arystokracji. Negatywnych bohaterów „Nad Niemnem” można znaleźć we wszystkich tych klasach społecznych, może z wyjątkiem drobnej, ubogiej szlachty. Najwięcej jest ich wśród ziemiaństwa i arystokracji.

Zygmunt Korczyński to syn bohatera powstania styczniowego, Andrzeja. Choć jego ojciec poległ, walcząc ramię w ramię z Bohatyrowiczami, przedstawicielami szlachty zaściankowej, on nie docenia tego poświęcenia, nie rozumie walki o wolność ojczyzny. Dla niego Polska nie ma żadnego znaczenia, nie lubi kraju, gdzie się urodził, krajobrazu rodzinnych stron. Od małego pielęgnowany przez matkę, która chciała zapewnić mu jak najlepsze warunki życia i wynagrodzić stratę ojca, stał się rozpieszczonym egoistą, bez żadnych autorytetów moralnych i wartości. Kieruje się chwilową przyjemnością,...

Podobne wypracowania