Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leopold Staff „Przedśpiew” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Przedśpiew” jest wierszem Leopolda Staffa pochodzącym z tomu „Gałąź kwitnąca”, wydanego w 1908 roku. Utwór ten stanowił pewnego rodzaju manifest poetycki twórcy, który zapowiedział porzucenie młodopolskiego dekadentyzmu i katastrofizmu z ich przeświadczeniem o kryzysie kultury na rzecz najbardziej kojarzonych z jego nazwiskiem prądów, jakimi stały się franciszkanizm i klasycyzm.

„Przedśpiew” jest również przykładem nowych rozwiązań formalnych, nie został bowiem ujęty w bardzo często używaną w poprzednich zbiorach formę sonetową, ale w ciągły, regularny wiersz stychiczny, który zachował jednak z kształtu poprzedzających go utworów zamknięcie wersów w ramach tradycyjnego 13-zgłoskowca o dokładnych, sąsiadujących rymach żeńskich.

Mamy tutaj do czynienia z liryką bezpośrednią, konstytuowaną przez postać pierwszoosobowego podmiotu lirycznego opowiadającego o swoim życiu. Zostało ono podzielone na dwa etapy, które możemy bez trudu wydzielić dzięki formie użytych dla ich opisu czasowników: w pierwszej i ostatniej części wiersza czynności występują w formach czasu teraźniejszego („znam,”, „wiem”, „uczę”, „pochwalam”),...

Podobne wypracowania