Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Metamorfoza w wolną jednostkę - Julia oraz Winston Smith. George Orwell „Rok 1984”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Romans, jaki połączył bohaterów „Roku 1984” Winstona i Julię, przyniósł im chwilowe poczucie wolności w totalitarnej rzeczywistości. Uczucie dodało im odwagi, by wyrazić siebie, na chwilę odkryć prawdziwą tożsamość i cieszyć się życiem, które wcześniej nie dawało im radości. Autor ukazuje przemianę bohatera z sumiennego pracownika Ministerstwa Prawdy w buntownika i rewolucjonistę. Jednak to poczucie wolności trwa bardzo krótko i kończy się tragicznie, prowadząc do jeszcze większego zniewolenia.

Winston Smith zajmuje się przeredagowywaniem archiwalnych artykułów. W zależności od sytuacji politycznej Partia kształtuje przeszłość. Jeśli dawny sojusznik teraz stał się wrogiem, trzeba przerobić wszystkie publikacje na jego temat, tak by przedstawiały go w niekorzystnym świetle. Smith sumiennie wypełnia swoje obowiązki. Niektóre teksty musi pisać zupełnie na nowo, a oryginały niszczyć. I choć pracuje zgodnie z wytycznymi, takie kreowanie przeszłości w oderwaniu od faktów budzi jego przerażenie.

Winston zdaje sobie sprawę, że nienawidzi Partii. Zapisuje to nawet w swoim pamiętniku. Już samo spisywanie wspomnień jest poważnym wykroczeniem z jego strony. Czuje się zniewolony, z jednej strony nie zgadza się ideologią...

Podobne wypracowania