Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Romeo i Julia” a „Romeo i Julia” Baza Luhrmanna - książka a film - porównanie i opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szekspir, pisząc „Romeo i Julię”, opierał się na znanej wczesnej historii miłosnej. Wykorzystał podstawowy wątek: miłość pary wywodzącej się ze skłóconych rodzin. Wrogość rodów jest przeszkodą w połączeniu się kochanków. Dramaturg nie był więc całkiem oryginalny, co nie zmienia faktu, że z prostej dość historii stworzył arcydzieło. Tchnął w postacie życie, nadał im wiarygodność, doskonale poprowadził akcję, zagrał na emocjach widzów i stworzył niezwykle tragiczny finał skondensowany w jednej finałowej scenie.

O niezwykłości dzieła Szekspira świadczy sam fakt uczynienia z wątku miłosnego tematu tragedii, a więc nobilitowanie uczucia, nadanie mu najwyższej rangi. Artyzm dramatu wynika z jego języka, konstrukcji, nowatorstwa. Szekspir przedstawił miłość jako potężną siłę, uczynił ją odpowiednikiem greckiego fatum. „Romeo i Julia” to dzieło wyjątkowe, będące inspiracją dla kolejnych pokoleń, obecne w sztuce na całym świecie. Jego popularność nawet po wielu latach świadczy o ponadczasowości kwestii poruszanych w dramacie Szekspira. Problematyka ukazana w dramacie jest nadal aktualna, ciągle budzi emocje i wywołuje zachwyt.

Film Baza Luhrmanna oparty jest na tragedii Szekspira - podjęcie się przez współczesnego...

Podobne wypracowania