Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Byron „Giaur” - charakterystyka Giaura

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Na pierwszy plan powieści poetyckiej George'a Byrona wysuwa się Giaur - młody, tajemniczy i zamknięty na innych ludzi mężczyzna. Czytelnik poznaje go już podczas pobytu bohatera w Grecji, znajdującej się wówczas pod panowaniem Turków. Nie znamy wcześniejszego życiorysu bohatera, jego prawdziwego nazwiska, miejsca urodzenia czy wieku. Samo słowo „giaur” oznacza człowieka niewiernego. Muzułmanie w ten sposób nazywali chrześcijan.

Aura tajemniczości rozpościerająca się nad postacią mężczyzny powoduje, że staje się on dla czytelnika jeszcze ciekawszy, niezwykły i osobliwy. Dzięki temu adresat powieści pragnie go bliżej poznać, dowiedzieć się czegoś więcej. Autor sugeruje jedynie wielki intelekt i zacne pochodzenie mężczyzny:

„Pilniejszy badacz odgadnie z wejrzenia
Wielkość umysłu, zacność urodzenia”.

Giaur zakochał się w pierwszej żonie baszy Hassana, Leili. Jego uczucie zostało odwzajemnione. Ich miłość była pełna namiętności i pasji. Giaur kochał Leilę ponad życie. Miłość dawała mu poczucie szczęścia, akceptacji, wewnętrznego spokoju. Niestety, sielanka nie trwała długo - Hassan, dowiedziawszy się o zdradzie żony, skazał ją na śmierć, a tym samym - odebrał Giaurowi jedyny sens jego istnienia.

W bohaterze...

Podobne wypracowania