Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krzysztof Kamil Baczyński „Modlitwa do Bogarodzicy” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Modlitwa do Bogarodzicy” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego powstała w marcu 1944 roku. Jak wskazuje już sam tytuł utworu - został on ustylizowany na modlitwę do Marii, Matki Chrystusa, wygłaszaną przez zbiorowy podmiot liryczny, który objawia się w sformułowaniu próśb dotyczących pomocy Bożej Niewiasty:
„Któraś wiodła jak bór pomruków
ducha ziemi tej skutego w zbroi szereg,
prowadź nocne drogi jego wnuków,
byśmy milcząc umieli umierać”.

„Ja” mówiące, które możemy utożsamić z Pokoleniem Kolumbów, zostaje tutaj przyrównane do Jezusa przez tożsamość ofiary składanej z młodego ciała i czystego serca. Pragnieniem owego pokolenia jest więc dokonanie tej ofiary w sposób równie godny, w cichym znoszeniu swego cierpienia ze świadomością, iż dzięki niemu odkupiony zostanie cały świat. Kolejną prośbą do Matki Boskiej jest uchronienie „przed toczącym się gromem” ust całego pokolenia, a więc danie mu siły do tego, by pomimo koszmaru, z jakim przyszło mu się zmierzyć, nigdy nie zbluźniło i nie przeklęło swego losu, ten bowiem został najwyraźniej wyznaczony przez Boga. Owa prośba jest więc również prośbą o Bożą mądrość, która...

Podobne wypracowania