Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gabriela Zapolska „Moralności Pani Dulskiej” - Obraz rodziny w „Moralności Pani Dulskiej”. Opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rodzina Dulskich to typowa rodzina mieszczańska. Mieszkają w kamienicy, której część podnajmują lokatorom. Ojciec jest urzędnikiem, syn podobnie jak i ojciec dzierży stanowisko w administracji publicznej, córki uczą się gry na fortepianie, tańca, chodzą na pensję, matka zaś dba o gospodarstwo domowe i wychowanie dzieci. Mają też służących, interesują się najnowszymi plotkami „z miasta”, choć rzadko przyjmują gości. Tak skonstruowana rodzina dała Zapolskiej okazję do zobrazowania szerokiej części społeczeństwa. Dulska i Felicjan są w średnim wieku i reprezentują modelowych filistrów. Zbyszko jest młodzieńcem lubiącym zabawę, wyjścia do kawiarń i „lumpki” z cyganerią. Hesia i Mela z kolei – podlotki, dorastające panny, na poły uwięzione w domu, choć powoli szykujące się do wyfrunięcia spod skrzydeł matki. Hanka to pierwiastek obcy, chłopski. Juliasiewiczowa to osoba spoza „piekielnego kręgu”, lecz ważna postać  – młoda żona, urodziwa i wyemancypowana.

Rodzina to dysfunkcyjna i toksyczna: „(...) żebym skórę zdarł z siebie, mam tam pod spodem w duszy całą warstwę kołtunerii, której nic wyplenić nie zdoła (…) ten kołtun rodzinny weźmie mnie za łeb, że przyjdzie czas, gdy ja będę...

Podobne wypracowania