Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cecylia Kolichowska - charakterystyka. Zofia Nałkowska „Granica”

Cecylia Kolichowska to ciotka Elżbiety, która zajęła się jej wychowaniem po rozwodzie rodziców dziewczyny. Jest właścicielką kamienicy przy ulicy Staszica, której zarządzaniem zajmie się później Elżbieta. Cecylia miała dwóch mężów, z żadnym nie była szczęśliwa. Pierwszy, Konstanty Wąbrowski, wyjechał i popełnił samobójstwo, zostawiając ją z chorym synem. Drugi, Aleksander Kolichowski, był starszy od niej o piętnaście lat. Po jego śmierci okazało się, że nie był wierny żonie. Cecylia z pierwszym mężem miała syna, który zerwał z nią kontakt, gdyż nie mógł wybaczyć jej drugiego małżeństwa. Dopiero przed śmiercią matki spotkał się z nią.

Kolichowska była kobietą samotną i przez to zgorzkniałą. Stała się bezwzględna dla swoich lokatorów. Mimo iż ledwie starczało im na opłaty, podnosiła czynsz, aby uniknąć własnej biedy. Za zaleganie z zapłatą, była zdolna nawet do tego, by wyrzucić niepłacących na bruk. Aby zwiększyć dochody, właścicielka przerobiła strych i piwnice na pomieszczenia mieszkalne. W ten sposób zyskała więcej lokali do wynajęcia. Kamienica jednak mimo tak radykalnych posunięć, nie przynosiła oczekiwanych dochodów. Cecylia przez to stała się nieznośna i kapryśna. Przeszkadzały jej...

Podobne wypracowania