Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pierre Corneille „Cyd” - charakterystyka Rodryga

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym bohaterem tragikomedii „Cyd” Pierra Corneille`a jest średniowieczny rycerz, Rodryg Diaz de Bivar. Mimo młodego wieku jest on znakomitym i doświadczonym żołnierzem. Żyje w XI wieku w Hiszpanii, która pustoszona jest przez walki z Arabami oraz najazd Almorawidów, barbarzyńców z Afryki.

Rodryg jest postacią historyczną. W owych czasach rzeczywiście żył rycerz o takim imieniu, służący królowi Alfonsowi VI. Kiedy popadł w niełaskę monarchy, zorganizował własny oddział i przez kilkanaście lat walczył z Maurami. Średniowieczne kroniki zapisały przezwisko Rodryga, którym obdarzyli go jego towarzysze; brzmi ono Cyd, czyli Mój Pan.

W swojej sztuce Corneille opisał młodość Rodryga. Rycerz zakochuje się z wzajemnością w pięknej Chimenie. Chce ją poślubić, ale między jego ojcem - Diego a ojcem ukochanej - Gomesem wybucha spór. Upokorzony Diego prosi syna, by go pomścił. Rodryg zabija Gomesa, co ściąga na niego gniew Chimeny. Szlachcianka prosi króla, by ukarał mordercę. Rodryg zostaje wygnany. Wówczas staje na czele własnego oddziału i walczy z Maurami. Zdobywa wojenną sławę i jako znany rycerz odzyskuje łaski króla oraz miłość Chimeny.

Rodryg jest człowiekiem czynu, rozdartym...

Podobne wypracowania