Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata” - Losy Mistrza i Małgorzaty - omówienie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tytułowi bohaterowie powieści, choć mają dla jej wymowy zasadnicze znaczenie, nie zajmują w niej zbyt wiele miejsca. Wątek miłosny jest tylko jednym z wielu wątków utworu. Mistrz i Małgorzata pojawiają się dopiero gdzieś w połowie książki, tak że czytelnik może się poczuć zdezorientowany samym tytułem. Ale dzięki tym postaciom zostaje wyeksponowany temat uczucia oraz połączone zostają pozostałe wątki utworu.

Postać mistrza pojawia się w 13. rozdziale zatytułowanym: „Pojawia się bohater”. Bohater to dość osobliwy, bo pozbawiony imienia, cały czas przedstawia się jako „mistrz” – jest to pseudonim, jaki nadała mu ukochana Małgorzata, dla której był mistrzem powieści. Mistrz zakrada się w nocy do pokoju innego pacjenta szpitala psychiatrycznego, poety Iwana Bezdomnego. Wtedy też poznajemy historię jego miłości do Małgorzaty. Tak więc większa część losów bohaterów przedstawiona jest w formie retrospekcji. Mistrz opowiada o ich związku, począwszy od chwili pierwszego spotkania na jednej z moskiewskich uliczek. Małgorzata miała na sobie czarny płaszcz, który kontrastował z bukietem żółtych kwiatów. Mistrz zwrócił uwagę na jej nieprzeciętną urodę, ale przede wszystkim na samotność, jaka malowała...

Podobne wypracowania