Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Reymont „Chłopi” - Znaczenie śmierci w „Chłopach” - opracowanie

Śmierć wpisana jest w porządek świata. Umiera przyroda, gaśnie w oczach człowiek. Ta pierwsza ginie, by na nowo odrodzić się do życia, gdy nadejdzie wiosna. Nikt nie uniknie śmierci, a każdy ku niej zmierza. Doskonale tę prawdę zobrazował Władysław Reymont w ,,Chłopach”. Cykliczność, która jest nieustannie podkreślana na kartach powieści, może być zachowana tylko dzięki zmianom, które dotykają każdą sferę egzystencji.

Świadomość nieuchronnej śmierci nie przeraża jednak mieszkańców Lipiec - jest ona naturalną koleją rzeczy, a wiedza o tym daje szansę na jak najpełniejsze i najlepsze przygotowanie się na jej nadejście. Pisarz w trzech niezwykle sugestywnych obrazach odsłania przed nami wielką tajemnicę odejścia. Każdy z nich jest inny, każdy na swój sposób jedyny i niepowtarzalny. Śmierć Kuby Sochy zamyka pierwszy tom dzieła. Chyba żaden gospodarz lipiecki nie chciałby tak strasznego zgonu, jaki przypadł w udziale biednemu parobkowi.

Opis jego ostatnich chwil życia należy do najbardziej przejmujących i najdramatyczniejszych w powieści. Opuszczony przez wszystkich, w zgiełku śpiewów i radości biesiadujących weselników spędził długie godziny w stajni, nikt nie przyszedł, by mu pomóc, najwierniejszy zaś okazał...

Podobne wypracowania