Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski George Orwell „Rok 1984” - Motyw buntu w utworze „Rok 1984” Orwella - opracowanie

George Orwell „Rok 1984” - Motyw buntu w utworze „Rok 1984” Orwella - opracowanie

Akcja powieści toczy się w fikcyjnym państwie, gdzie niepodzielnie rządzi jedna partia. System totalitarny kontroluje swoich obywateli pod każdym względem, nie pozostawiając im miejsca na prywatność. Ta nieustanna inwigilacja, ciągła propaganda i narzucanie sposobu myślenia w niektórych obywatelach rodzi bunt. Orewll przedstawia dwa przykłady takich zbuntowanych postaw, Winstona Smitha i Julię.

Winston jest głównym bohaterem, a jego bunt jest główną osią fabuły. Bohater buntuje się, ponieważ nie może znieść nieustannej kontroli togo, co robi i co myśli, nie zgadza się z wytycznymi Partii, która dyktuje mu kogo ma kochać, a kogo nienawidzić. Pierwsze przejawy sprzeciwu Winstona to robienie rzeczy zakazanych. Kiedyś wybrał się do dzielnicy proli i skorzystał z usług prostytutki. Takie kontakty były przez Partię zabronione, ale groziło za nie zaledwie pięć lat więzienia, podczas gdy za pisanie pamiętnika można było zostać skazanym na śmierć. To znaczy, że władza przymykała oczy na takie drobne wykroczenia. Dla Winstona sam fakt, że złamał jakiś zakaz, był krzepiący, ponieważ miał posmak wolności. Zdecydowanie większym przewinieniem było spisywanie wspomnień. Już sam zakup papieru i pióra był przestępstwem. Tym bardziej zapisywanie swoich...

Podobne wypracowania