Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Wyspiański „Wesele” - charakterystyka Pana Młodego

Pan Młody, czyli Lucjan Rydel, to osoba wokół której zawiązuje się akcja całego dramatu. To jego ślub z młodą chłopką staje się powodem do przedstawienia scen rozgrywających się w bronowickiej chacie.

Przede wszystkim Pan Młody jest chłopomanem. Dobitnie świadczy o tym już sam fakt zawarcia małżeństwa z chłopką. Ponadto w jego wypowiedziach dostrzec można wielkie zamiłowanie do życia na wsi. Wydaje się on zresztą być człowiekiem absolutnie zakochanym w tym miejscu. Z jego ust padają takie słowa: „chadzam boso, z gołą głową pod spód, więcej nic nie wdziewam, od razu się lepiej miewam”. Świadczy to o tym, że  akceptuje nawet takie minusy tego miejsca jak niska higiena osobista, w dodatku przypisuje im fundamentalne znaczenie  w poprawie stanu swojego zdrowia. Uwielbia kolorowe stroje ludowe, cudowne krajobrazy. Czuje, że wieś stanie się dla niego przyczynkiem do stworzenia doskonałych tekstów poetyckich.

Względem swojej przyszłej żony jest momentami komicznie czuły. Ciągle opowiada jej o swoim uczuciu, a czyni to tak natarczywie, że ona sama zwraca mu uwagę, by bawił się na weselu, zamiast ciągle gadać. Pan Młody podziwia tę prostotę i witalność. Jednocześnie nie zna on obyczajów wiejskiego życia, co zostaje pokazane w scenie, kiedy mówi do Panny Młodej, by zdjęła buty, co jest sprzeczne z przyjętymi zwyczajami.

Życie na wsi jest w jego przypadku ucieczką od problemów świata. Ze swoją nową drogą wiąże nadzieje na spokój i szczęśliwe życie. Sam wypowiada słowa: „ (…) żebym miał kąt z bożej łaski, maleńki jak te obrazki, (…) żeby mi tam było cicho i spokojnie…” Nie potrzeba mu wiele do szczęścia. Sam, by nie niszczyć sobie wyidealizowanej wizji wsi i chłopów, stara się zapomnieć o rabacji galicyjskiej. Stara się nie rozdrapywać dawnych ran, jak najszybciej zapomnieć o tym, co niemiłe. Nie można też zaprzeczyć jego miłości do przyszłej żony. Co prawda życie jakie ona wiedzie jest dla niego obce, ale nigdy nie traktuje jej z wyższością czy cynizmem. Wszystko to świadczy o jego wrażliwości i dobrym sercu.

Pan Młody to postać nieco komiczna, co spowodowane jest jego gadatliwością i bezkrytyczną chłopomanią. To właśnie na te cechy położony jest największy nacisk, co może deformować obraz bohatera - dobrego i wrażliwego człowieka, który staje się środkiem do ukazania przesadnej i niezrozumiałej chłopomanii.

Podobne wypracowania do Stanisław Wyspiański „Wesele” - charakterystyka Pana Młodego