Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Paul Cézanne „Góra świętej Wiktorii” - opis i analiza obrazu

Paul Cézanne (1839-1906) był francuskim malarzem postimpresjonistycznym, który uważany jest za jednego z prekursorów nowoczesnych nurtów w sztukach plastycznych. Fakt ten ma związek z jego eksperymentowaniem z perspektywą, co znalazło uznanie w oczach przedstawicieli późniejszego kubizmu.

Tytułowa Góra św. Wiktorii to wysokie na 1011m. wzniesienie znajdujące się w południowej Francji. Paul Cézanne dokonywał jej częstych obserwacji, gdyż sytuowała się w pobliżu jego domu. Była motywem, który bardzo często pojawiał się w jego malarstwie (chociażby inne jej przedstawienie w obrazie „Góra św. Wiktorii z wielką sosną”).

Na pierwszym planie obrazu, wbrew pozorom, nie widzimy tytułowego wzniesienia, ale budynki stojące wśród drzew. W kolorystyce dominują żółć i zieleń - kolory traw, zbóż, liści oraz zabudowań. W dalszej części płótna dostrzegamy kolejne zabudowania i pola, które sytuują się u podnóża Góry św. Wiktorii. Masyw ten jest naprawdę imponujący, a artyście, dzięki zastosowaniu niezwykle ciekawej perspektywy, udało się ukazać go w całej okazałości. Wzniesienie pełne jest załamań i zagłębień, które akcentowane są poprzez odpowiednie zaciemnianie. Główny szczyt znajduje się na środku obrazu, jest on rozległy i wklęsły, przez co nieco przypomina luźno rozpiętą linę. Na górze płótna rozpościera się jasnoniebieskie niebo, przyprószone białymi obłokami.

Cechą charakterystyczną tego dzieła jest doskonała perspektywa, której użył Cézanne. Góra św. Wiktorii jest monumentalna i zdecydowanie góruje nad resztą krajobrazu. Wszystko to spotęgowane jest tym, że ciężko oprzeć się wrażeniu, iż pierwsze zabudowania od wzniesienia dzieli olbrzymia odległość. Efekt ten został osiągnięty przez rozmyślne użycie barw oraz rozmazanie konturów. Wszystko to utrzymane jest w ciepłej kolorystyce, przez co krajobraz sprawia szczególnie miłe dla oka odbiorcy wrażenie.

Podobne wypracowania do Paul Cézanne „Góra świętej Wiktorii” - opis i analiza obrazu