Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aldous Huxley „Nowy wspaniały świat” - Czy chciałbyś żyć w takim świecie? Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

,,Pięćdziesiąt osób zginęło we wczorajszej katastrofie w Londynie. Ojciec zamordował swoje trzymiesięczne dziecko. Chuligani pobili młodego chłopaka... W sejmie znów kłótnie…” I tak w kółko. Codziennie do naszych uszu docierają tego typu wiadomości. Przyjmujemy je z obojętnością, bo stały się dziś chlebem powszednim. Czasem jednak zatrzymując się w tym życiowym pędzie nachodzi człowieka myśl; skąd tyle zła, nienawiści, dlaczego świat jest tak okrutny, dlaczego? Dokąd to wszystko zmierza? I chciałoby się uciec jak najdalej, nie widzieć tego bólu, łez i chciałoby się zapomnieć i żyć w ,,nowym wspaniałym świecie”. A z drugiej strony, spoglądając na świat wykreowany przez Huxleya czuje się pewien niesmak i niedosyt.

Za bycie szczęśliwym trzeba zapłacić olbrzymią cenę. I nigdy nie wiemy czy będzie się alfą plus czy może ( o zgrozo!) marnym epsilonem. Bo tu ludzie nie mają wyboru. Od niemowlęctwa są poddawani procesowi warunkowania, który trwa przez kilkanaście kolejnych lat. Uczą się, że śmierć jest zwykłym stanem biologicznym, że książki są złe, przyroda nieużyteczna, samotność złudna i szkodliwa. Nie wiedzą czym jest prawda, Bóg, miłość, dobro, ból… Mają za to ,,wbite” do głów sztandarowe...

Podobne wypracowania