Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Naruszewicz „Balon” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Balon” Adama Naruszewicza to wiersz pochodzący z 1789 roku. Autor napisał go pod wrażeniem lotu balonem dwóch Francuzów, braci Blanchard. Wydarzenie to rozegrało się w Warszawie. Utwór jest odą, ponieważ napisany jest w podniosłym stylu, sławi wydarzenie wyjątkowej rangi oraz wyjątkowe umiejętności i zdolności ludzkie.

Wiersz składa się z dwunastu zwrotek, każda ma cztery wersy. Układ rymów przemienny, abab. Styl utworu jest niezwykle kunsztowny i podniosły, tak jak w starożytnej twórczości kunsztowne były ody, sławiące dokonania bohaterów lub wyjątkowe zdarzenia.
„Gdzie bystrym tylko Orzeł polotem
Pierzchliwe pogania ptaki.
A gniewny Jowisz ognistym grotem
Powietrzne przeszywa szlaki”.

Oto pierwsza zwrotka. Opowiada o niebie, do którego wznieśli się balonem Francuzi. Naruszewicz stosuje peryfrazy, przenośnie i porównania (ludzie na ziemi wyglądają jak robaczki, Wisła jest zaledwie strumykiem). Wiersz jest przykładem liryki pośredniej, choć w niektórych fragmentach mamy do czynienia z liryką zwrotu do adresata:
„Wszystko zwyciężysz, łódko szlachetna, Na ciosy przeciwne twarda”
- to nawiązanie do ojczyzny, Polski, przeżywającej...

Podobne wypracowania