Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Naruszewicz „Chudy literat” - interpretacja, opracowanie satyry

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Napisany przez Adama Naruszewicza poemat satyryczny opowiada o życiu literata-poety, który, chociaż wydaje swoje dzieła, zbankrutował, nie ma za co się utrzymać. Poemat zbudowany jest w formie dialogu i nie ma tu podziału na strofy. Utwór niepozbawiony jest rymów – są one dokładne, sąsiadujące. Główny temat wiersza to rozprawa tytułowego „chudego literata” zarówno z instytucją drukarni, która pozbawia autora pieniędzy, jak i z czytelnikami, których – na dobrą sprawę – nie ma.

Poemat rozpoczyna się od z pozoru niewinnego pytania przyjaciela poety o słabą kondycję finansów twórcy. Rozmówca z oczywistą ironią stwierdza, że przecież liryków powinny ubierać muzy wraz z samym Apollem: „Sława twoja okryła ziemię i obłoki,/ Że cię miały w kolebce muzy mlekiem poić,/ A z niej, widzę, że trudno i sukni wykroić”.

Jednak, kiedy przychodzi co do czego, bujający w obłokach poeta nie ma za co się wyżywić, mało tego – bankrutuje i wpada w długi, których nie jest w stanie spłacić. Przyjaciel poety wnosi, że skoro sam wygląd twórcy przyprawia innych ludzi o dreszcze, to i w domu z pewnością nie powodzi mu się najlepiej. Ponadto, chwalony niegdyś...

Podobne wypracowania