Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zbigniew Herbert „Dwie krople” - interpretacja i analiza wiersza

„Dwie krople” Zbigniewa Herberta to wiersz bezrymowy wolny, podzielony na pięć nieregularnych strof o długościach od trzech do siedmiu wersów z licznymi przerzutniami.

Jest to jeden z wielu utworów poety o tematyce wojennej. Jednak, jak i w wielu innych, Herbert niejako przesuwa motyw wojny na dalszy plan, skupiając uwagę odbiorcy na innym wymiarze. W tym wypadku głównym tematem wiersza jest miłość dwojga ludzi, małżonków z czasów wojny.

Używając głosu zakochanych, Herbert bagatelizuje zagrożenie wojny. Czymże jest ogień i strach w obliczu miłości? Zakochani chcą wierzyć, że ich uczucie ochroni ich przed śmiercią - być może nie śmiercią fizyczną (co do tego nie mogli przecież mieć złudzeń), lecz jej wymiarem duchowym. Ich wzajemna miłość musiała mieć siłę wystarczającą do przezwyciężenia strachu.

Kochankowie świadomie odrzucają ucieczkę - trwają razem w samym środku strachu i śmierci, ognia i wojny. Mają tylko siebie nawzajem, ale właśnie to pozwala im nie zwracać uwagę na ogrom terroru dookoła. Ich uwaga skupiona jest tylko na nich samych; przykryci jednym kocem starają się dodać sobie nawzajem otuchy, jak gdyby wypierając straszną rzeczywistość ze świadomości. Mąż czuje, że wystarczającym schronieniem przed...

Podobne wypracowania