Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Nałkowska „Medaliony” - problematyka zbioru opowiadań

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Osiem niewielkich opowiadań Zofii Nałkowskiej zatytułowanych „Medaliony”, porusza niezwykle trudną tematykę przeżyć wojennych, obozowych. Zbiorek ten jest jednym z najwcześniejszych i najbardziej wyczerpujących zapisów okrucieństw i zbrodni II wojny światowej.

Problematykę „Medalionów” stanowi zobrazowanie okropności wojny, przede wszystkim skoncentrowane na ich wyniszczającym ludzką psychikę charakterze. Właśnie na tę sferę kładzie autorka nacisk, opisując wszystkie te wydarzenia w sposób – paradoksalnie – bardzo obiektywny, chłodny i trzeźwy. Nie ma w „Medalionach” miejsca na rozpacz, jak gdyby wszystkie ludzkie uczucia zostały już w człowieku wypalone i strawione ogniem wojny. Taki charakter opowiadań dodatkowo wzmaga ich wymowę; ich reportażowy tok dokładnie obrazuje okropności, przez które musieli przejść niewinni ludzie, zostając przez nie nieodwracalnie okaleczeni psychicznie.

„Medaliony” są opisem wydarzeń wojennych, lecz poza wymiarem obrazowania rzeczywistości, posiadają także inną sferę, która wydaje się znacznie bardziej interesująca. Sferą tą jest ludzka psychika oraz jej wykoślawienia spowodowane przez wojenne przeżycia.

Głównym motywem w zbiorze...

Podobne wypracowania