Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Lalka” - charakterystyka biedoty

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bolesław Prus, w powieści pt.: „Lalka”, ukazał niemalże kompletną panoramę społeczeństwa XIX-wiecznej Warszawy, którego obraz można odnieść zapewne do całego kraju w tamtym okresie. Szczególnie ujmujące jest przedstawienie ludzi najuboższych oraz najbiedniejszej dzielnicy stolicy – Powiśla.

Pomimo to, iż bohaterowie żyjący w biedzie nie odgrywają kluczowej roli dla fabuły powieści, a jedynie występują w wątkach pobocznych, są ważnym elementem składowym utworu i dopełnieniem panoramy polskiego społeczeństwa. Prus upatruje źródła ich położenia w błędach popełnianych przez osoby przynależące do wyższych sfer. Ludzie bogaci zatracają się w swych majątkach, nie zważając na potrzeby ubogich. Zagłuszają oni swoje wyrzuty sumienia dając żebrzącym biedakom jałmużny. Choć i w tym względzie nie zawsze pomoc, której udzielają, jest powodowana ludzkimi odruchami, ale często są to gesty czynione na pokaz.

Wokulski, który gardził arystokracją i ich konsumpcyjnym podejściem do życia, uważał, iż nie należy udzielać doraźnej pomocy potrzebującym, ale wspierać ich na przykład poprzez dawanie im zatrudnienia. Tak też uczynił w przypadku młodej dziewczyny, którą przypadkiem poznał – Marianny, była on panną lekkich obyczajów,...

Podobne wypracowania